Næsten forår i Århus

Der var næsten forårsstemning i Århus søndag eftermiddag, hvor solen skinnede fra en skyfri himmel. Det blev til 3 mindre placeringer til klubbens medlemmer.

6. løb Fight For T I blev nr 5 i tiden 19,0/2300 der blev kørt indvendigt hele vejen og sluttede af mellem heste kørt af Rene Kjær og ejet af Ann Dorthe Jørgensen.

9. løb Galant H G blev nr 5 i tiden 21,2/2300 fik en rolig start sad 5. indvendigt, sendt frem i andet spor og overtog føringen med godt en omgang igen,  forsvarede sig godt men måtte se sig slået til 5. pladsen reddet af Christina Jørgensen og ejet af Bjarne Eriksen.

10. løb Robin Merc blev nr 6 i tiden 19,9/1820 sad som sidste hest frem indvendigt op mod sidste sving skifede til andet spor i sidste sving måtte langt ud i opløbet for at få plads til angreb kørt af Iver Jessen.